Офтальмологічний центр "Діоптрія"

м. Миргород, Курортна поліклініка (ЛДЦ), 2 поверх

Телефон: 067 437 1618 | Email: [email protected]

м. Миргород, вул. Гоголя 112, Курортна поліклініка (ЛДЦ), 2 поверх

Телефон: 067 437 1618 | 066 008 6255 | Email: [email protected]

Що таке синдром сухого ока?

/
/
Що таке синдром сухого ока?

м. Миргород, Курортна поліклініка (ЛДЦ), 2 поверх

Телефон: 067 437 1618 | Email: [email protected]

Синдром сухого ока (далі – ССО), або ксерофтальмія, – багатофакторне захворювання, що супроводжується порушенням зору, стабільності слізної плівки, дискомфортом, різноманітними дегенеративними змінами кон’юнктиви і рогівки. ССО визначають практично у кожного другого хворого при первинному зверненні до офтальмолога з приводу захворювань очей або з метою корекції зору.

 

Сльоза захищає поверхню кон’юнктиви і рогівки від зовнішніх впливів та інфекцій, запобігає пересиханню оболонок ока. Слізна плівка складається з трьох шарів: ліпідного, водного та білкового (муцинового). Якщо слізної рідини недостатньо або один із шарів слізної плівки неповноцінний, функції слізної рідини виконуються некоректно, виникає комплекс симптомів ССО.

Слізна плівка постійно оновлюється. Протягом 1 хв у здорової людини оновлюється близько 15% всієї слізної плівки і ще 8% випаровується завдяки нагріванню рогівки і руху повітря. При цьому відбуваються періодичні порушення її цілісності (стабільності) із фрагментарним оголенням епітелію.

Первинну діагностику ССО здійснює виключно офтальмолог із використанням спеціальних діагностичних обстежень. Їхня мета – виявити причину, чому сльоза не виконує свою функцію, і призначити адекватну терапію.

Причини виникнення ССО

Ознаки ССО:

Здебільшого захворювання викликає у пацієнта просто відчуття дискомфорту, але іноді призводить до тяжких ускладнень. Серед найсерйозніших – дегенеративні зміни рогівки, які можуть спровокувати повну втрату зору, в окремих випадках – виразка і перфорація рогівки. Раннє виявлення й інтенсивне лікування ССО покликане не лише підвищити якість життя пацієнта, а й запобігти незворотним процесам, наслідком яких стає втрата зору.

Методи дослідження

В Офтальмологічному центрі «Діоптрія» з’явився прилад останнього покоління  Кератограф 5М Oculus, який  дозволяє безконтактно визначити основні показники, що змінюються у разі виявлення захворювання та встановити його причину.

Основні особливості кератографа 5М Oculus:

  • професійний підбір контактних лінз (КЛ), який проводитися відповідно до індивідуальних особливостей рогівки пацієнта. Для швидкого і простого підбору програма сама вибирає з інтегрованої бази контактну лінзу, необхідну саме цьому пацієнту, а також моделює флуоресцентне зображення (імітацію) для візуалізації посадки лінзи на рогівці.
  • TF-Scan – якісна і кількісна оцінка стану слізної плівки. Так оцінка рівня сльозопродукції може бути оцінена по висоті слізного меніска. Швидкість випаровування слізної рідини може бути оцінена за допомогою реєстрації ліпідного шару. В’язкість сльози можна оцінити шляхом реєстрації її динамічних властивостей.
  • R-Scan – це перший програмний модуль, який не тільки документує рівень почервоніння очей пацієнта, але так само автоматично її класифікує. R-scan реєструє тонкі судини кон’юнктиви і об’єктивно розраховує рівень їх почервоніння згідно вбудованій референтніій оцінювальній шкалі JENVIS за лічені секунди.
  • Мейбографія верхньої та нижньої повіки – аналіз мейбомієвих залоз, так званих мейбомієвих каналів. Прилад автоматично розпізнає межу повіки і коригує контрастність для максимально чіткої візуалізації. Максимальна контрастність досягається при зйомці в інфрачервоному діапазоні з додатковим освітленням від точкових джерел.

 

Лікування синдрому сухого ока

СП – слізна плівка, ПО – поверхня ока

 

Лікування ССО складне і включає використання консервативних і оперативних методів. Лікування спрямоване як на відновлення дефіциту слізної рідини і стабілізацію слізної плівки, так і на купірування супутніх ксерозу змін очей і організму. Заміщення дефіциту слізної рідини і стабілізація слізної плівки включає використання штучних замінників сльози у формі очних крапель і гелів, створення умов для скорочення відтоку слізної рідини з кон’юнктивальної порожнини, стимулювання сльозопродукції. Для цього необхідно: вживати достатню кількість рідини, збалансовано харчуватися, контролювати вологість повітря у приміщенні, робити перерви під час роботи за комп’ютером.

 

На сьогодні існує безліч сльозозамінників (так званих препаратів штучної сльози). Деякі з них спрямовані на компенсацію ураженого шару слізної рідини (ліпідного, водного або муцинового), деякі містять комплекс речовин, покликаних цілковито замінити сльозу пацієнта. Щоб швидко та надійно усунути симптоми ССО потрібно обов’язково проконсультуватися  з лікарем для ефективного підбору відповідного лікування.