Офтальмологічний центр "Діоптрія"

м. Миргород, Курортна поліклініка (ЛДЦ), 2 поверх

Телефон: 067 437 1618 | Email: [email protected]

м. Миргород, вул. Гоголя 112, Курортна поліклініка (ЛДЦ), 2 поверх

Телефон: 067 437 1618 | 066 008 6255 | Email: [email protected]

Що таке діабетична ретинопатія?

/
/
Що таке діабетична ретинопатія?

м. Миргород, Курортна поліклініка (ЛДЦ), 2 поверх

Телефон: 067 437 1618 | Email: [email protected]

Діабетична ретинопатія — ураження судин сітківки очного яблука. Це важке і дуже поширене ускладнення діабету, яке може призвести до сліпоти. Воно спричинене пошкодженням кровоносних судин сітківки, що призводить до просочування і накопичення рідини під її шарами. Макулярна зона схильна до утворення найбільшої кількості рідини, що спричинює її відшарування від прилеглих структур. Через це спостерігається погіршення зору. Цей стан називається клінічно значимим макулярним набряком (КЗМН). Він утворюється досить повільно, але з часом прогресує і важко піддається лікуванню.

Ураження сітківки при цукровому діабеті

Ускладнення на зір спостерігається у 85% хворих на діабет 1 типу зі стажем 8-10 років і більше. Коли виявляють діабет 2 типу у людей середнього і похилого віку, то більш ніж у 50% випадків відразу виявляють ураження судин, що живлять очі кров’ю. Ускладнення діабету — це найбільш розповсюджена причина нових випадків сліпоти серед дорослих людей.

Причини виникнення діабетичної ретинопатії

Ймовірність розвитку проблем з очима при діабеті стрімко зростає при:

Головні фактори ризику — підвищений цукор в крові й артеріальна гіпертонія. Вони з великим відривом випереджають всі інші пункти в списку. В тому числі і ті, які хворий не може контролювати, тобто свою генетику, вік і тривалість діабету.

Основні симптоми діабетичної ретинопатії:

Початкові стадії не мають симптомів, доки хвороба не зайде до більш важкого стану. Розрізняють непроліферативну, препроліферативну та проліферативну форму діабетичної ретинопатії. При будь-якій формі є ризик розвитку макулярного набряку сітківки в зоні макули. Тому при діабеті дуже важливо проходити огляд у офтальмолога не рідше 1 разу на рік, а краще 1 раз в 6 місяців. Адже чим раніше почати лікування, тим довше вдасться зберегти зір.

Методи дослідження

Найчастіше прояви діабетичної ретинопатії спостерігаються при огляді очного дна (офтальмоскопії). Його проводять за допомогою спеціальних контактних та безконтактних лінз за щілинною лампою.

Виявлені зміни змушують фахівця вдаватися до більш складних видів досліджень, які допомагають визначити ступінь та площу макулярного набряку, порушення перфузії (живлення) різних ділянок сітківки, більш точну картину проліферативних утворень та ін..
            Із цією метою необхідно виконати наступні обстеженння:

оптично-когерентну томографію сітківки й зорового нерву (ОКТ). Метод безконтактний, абсолютно безболісний, не має протипоказань і володіє найбільшою в даний час роздільною здатністю. Технологія заснована на вимірюванні оптичної відбивної здатності (рефлективності) біологічних тканин. ОКТ дозволяє на кілька років раніше виявити захворювання сітківки та зорового нерву;

у випадках підозри на відшарування сітківки – В-сканування (ультразвукове дослідження ока). Використовується також для діагностики змін склоподібного тіла, навіть невидимих при звичайному огляді;

у ряді випадків додатково виконується флюоресцентна ангіографія сітківки й зорового нерву. Метод дослідження судин ока, заснований на внутрішньовенному введенні флюоресцеїна (контрасної речовини для проведення ангіографічного дослідження) і серійному фотографуванні.

Незважаючи на досить високу гостроту зору, при огляді можуть бути виявлені діабетичні зміни сітківки, які вимагають постійного контролю, при необхідності, призначення відповідного лікування.

Лікування діабетичної ретинопатії

Лікування при діабетичній ретинопатії спрямовано на поліпшення кровопостачання сітківки й зорового нерву. Призначаються судинні препарати, антиоксиданти, вітаміни, протинабрякові, фізіотерапевтичні методи лікування та ін. Консервативне лікування повинне проводитися курсами через визначені проміжки часу.

Панретинальна лазерна коагуляція (ПРЛК) — це точкове «припікання» сітківки, щоб зупинити розростання нових кровоносних судин. Під впливом лазерної коагуляції «зайві» кровоносні судини сітківки нагріваються, і в них згортається кров. Надалі оброблені судини заростають фіброзною тканиною. Така коагуляція виконується в кілька сеансів. Лазерне лікування на пізніх стадіях спрямовано лише на стабілізацію зору.

лазеркоагуляція сітківки

Уколи в порожнину очей — введення анти-VEGF (Айлія) препаратів – інгібіторів ендотеліального фактору росту судин. Препарат у вигляді розчину для ін’єкцій, який вводиться в око для лікування вологої вікової макулодистрофії , набряку макули, що розвинувся внаслідок тромбозу центральної вени сітківки  та порушень зору внаслідок діабетичного набряку. Офтальмолог може призначити ці уколи в поєднанні з лазерною коагуляцією сітківки або окремо.

Якщо спостерігається інтенсивний крововилив у склоподібне тіло, який не розсмоктується більше 4-6 місяців, відшарування сітківки, застарілі фіброзні зміни скловидного тіла, то в такому випадку, хворому можуть призначити вітректомію. Вона полягає в тому, що підрізають зв’язки сітківки, видаляють склоподібне тіло і замінюють його стерильним розчином.

Залежно від конкретних проявів діабетичної ретинопатії, стану склоподібного тіла та сітківки наші фахівці оберуть кращий метод лікування.

«Діоптрія» – завжди точно в ціль!